Własna marka w Internecie

Handel internetowy nie wiele różni się od handlu tradycyjnego, dalej największą rolę odgrywa polecanie wśród znajomych w internetowy przypadku są to komentarze oraz rozpoznawalności marki, ponieważ to dzięki temu klienci mają do nas największe zaufanie.

Wiele sprzedawców, którzy handlują od lat w internecie i ledwo wiążą koniec z końcem nie wiedzą o tym, że ich marka może być warta nawet 3 krotność rocznych przychodów, dlatego tak ważne jest promowanie marki w Internecie.

Jeżeli popatrzymy na dużych producentów i ich produkty to opierają się w pewnej grupie. W przypadku najczęściej cytowanych marek jest Apple, które zaczęło sprzedawać komputery, sporo później iPody, iPhone, a dopiero z czasem doszły iPady i usługi w chmurze. Jak widać wszystko opiera się na sprzęcie elektronicznym podobnie jest z marka Samsung czy marką Bosch. Bosch dzisiaj sprzedaje nie tylko wiertarki i szlifierki ale także małe i duże AGD po klimatyzacje i całą gammę części samochodowych.

Przyjmujmy dwa scenariusze.

Pierwszy jest, że jesteśmy firmą, która od 25 lat produkuje ubrania dla dzieci i cały swój handel opiera na dystrybutorach. Przeliczmy w prosty sposób marżę, jeżeli musimy dystrybutorowi oddać 30-40% marży, a jest to realna kwota to z każdego sprzedanego produkty za 100 zł, pośrednik ma 30-40 zł, które tak na prawdę może trafić do naszej kieszeni. Jeżeli dodamy to z marzą produkcyjną okazuje się, że całkiem nieźle możemy zarabiać nie inwestując wielkich środków finansowych, a skupiając się tylko na promocji marki, która w dzisiejszych czasach mediów społecznościowych i portali sprzedażowych jest o wiele tańsza niż kilkoma laty.

Podsumowując pierwszy scenariusz w prosty sposób możemy zwiększyć swoje obroty, a tak na prawdę nie ucierpi na tym nikt. Robimy sprzedaż swoich produktów pod swoją marką oraz nasi dystrybutorzy sprzedają także markowe produkty po które klienci będą chętniej przychodzić, więc inwestycja w promocje marki przyniesie tylko pozytywny efekt.

Drugi scenariusz to taki gdy mamy wypromowaną markę w Polsce ubranek dla dzieci, wszyscy ją znają i polecają. Więc tak na prawdę nic nie stoi na przeszkodzie aby do naszej oferty weszły wózki dla dzieci od innego producenta pod naszą marką. Jak widać dale obracamy się w temacie dziecięcym, a każdy sprzedany wózek jest to dodatkowa korzyści dla firmy, której byśmy nie mieli gdybyśmy nie zaczęli ich sprzedawać, a ze względu na to, że klienci mają zaufania do naszych ubranek, także będą mieli do wózków lub innych produktów, które sobie wdrożymy do sprzedaży.

Jak widać promowanie marki przyniesie nam zyski zawsze, a sprzedaż produktów „nobrand” nie ma w dzisiejszych czasach najmniejszego sensu, ponieważ obok nas bardzo wiele się dzieje i nas pomija nie tylko w kwestii finansowej.

Dlatego wszystkim naszych obecnym klientom przekazuje za każdym razem tą samą informacje, które tutaj spisaliśmy i dokładnie w ten sam sposób zaczynamy z nimi współpracę od ustalenia nie tylko jakie produkty będziemy sprzedawać, ale także pod jakim brandem.